Wszystko o rozliczeniu rocznym

Posted by on kwi 15, 2014 in Artykuły | 0 comments

Do kiedy pity mają obowiązek pojawić się w urzędzie skarbowym? Jak wygląda terminarz pit 2013? Podsumowujemy wszystkie najistotniejsze informacje druku pit.

Termin ten dotyczy też złożenia załącznika pit o 2012. Pit 0 używają podatnicy, którzy korzystają z odliczeń oraz ulg od podatku jak i dochodu, z wyjątkiem podatkowych odliczeń. Pit o 2012 wysyła się wspólnie z deklaracjami pozwalającymi na korzystanie z ulg podatkowych. Załącznik ten obowiązuje podatników, którzy wybierają pit 36, pit 37, pit 38. Inne formularze pit nie uwzględniają żadnych odliczeń. Należy wspomnieć, że małżonkowie razem się deklarujący, którzy wspólnie korzystają z ulg oraz odliczeń podatkowych, zobowiązani są do złożenia pojedynczego załącznika pit o. W sytuacji małżeństw, które rozliczają się oddzielnie, konieczne jest złożenie dwóch załączników, jeśli każdy z małżonków używa możliwości odliczenia. W gronie ulg, z jakich skorzystać mają szansę obywatele, wymienić można:

 • Ulga za dzieci – przysługuje na każde małoletnie dziecko, podatnik musi być prawnym opiekunem dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia tudzież nadal się edukuje (do 25 roku życia). Ulga ustalana jest proporcjonalnie do ilości miesięcy, w trakcie których dziecko pozostawało pod opieką podatnika, to znaczy że dla każdego miesiąca przysługuje 1/12 kwoty ustanowionej przez Ministerstwo Finansów.
 • Ulga internetowa – odliczane mogą być także wydatki w związku z użytkowaniem sieci internetowej, podatnik wykazuje, że wykonał opłatę, ale nie jest już wymagana faktura VAT.
 • Ulga od darowizny – daje szansę odpisania od dochodu kosztów do 6% całorocznego dochodu, tak samo jak w sytuacji ulgi za Internet, podatnik musi posiadać dowód wpłaty na rachunek osoby lub też instytucji obdarowanej.
 • Ulga dla honorowych krwiodawców – niczym jak w przypadku ulgi od darowizny podatnik ma okazję odpisać do 6% dochodu. Cenę przekazanej krwi szacuje się mnożąc jej objętość przez stawkę za 1 litr.

  Rozliczenie pit do kiedy mamy czas na złożenie zeznania?

  Rozliczenie roczne pit realizujemy do 30 kwietnia. Ów termin dotyczy osób płacących podatek na wzór skali i płatników podatku liniowego. W tym czasie wypełniamy:

  • pit 36 – osoby mające działalność gospodarczą,
  • pit 36L - osoby, które mają liniową stawkę podatkową,
  • pit 37 – pracownicy, którzy rozliczają się na podstawie pit 11,
  • pit 38 – giełdowi inwestorzy,
  • pit 39 – podatek od nieruchomości.

  Dostarczając do skarbówki formularz pit termin złożenia druku ma swój kres z dniem 30 kwietnia. Podatnicy, którzy nie dadzą rady wysłać zeznania podatkowego przed terminem, muszą liczyć się z karą. Termin wysłania pit ma też znaczenie w temacie zwrotu z podatku. Im rychlej rozliczymy się ze karbówką, tym wcześniej powinniśmy odebrać zwrot zapłaconego podatku. Działa to tak, że urzędy skarbowe w okresie trzech miesięcy wyrównują należności z petentami, liczone od dnia, kiedy formularz podatkowy wpłynął fizycznie do urzędu skarbowego.

Terminarz pit 2013

Do dnia 31 stycznia roku kolejnego po roku podatkowym deklarację składają - osoby fizyczne z podatkiem zryczałtowanym od przychodów ewidencjonowanych, osoby fizyczne opodatkowane na podstawie karty podatkowej, osoby z kleru zyskujące przychody z sum odbieranych w związku z prowadzeniem zawodu o wymiarze duszpasterskim, z nałożonym zryczałtowanym podatkiem dochodowym od dochodów osób duchownych.

Do 30 kwietnia roku 2014 deklarację wysłać mają obowiązek – podatnicy opodatkowani według skali podatkowej, o której mówi art. 27 ust. 1 ustawy PIT (pit 36, pit 37), podatnicy realizujący pozarolniczą działalność gospodarczą albo specjalne działy rolnej produkcji objęte 19% stawką na zasadach wspomnianych w art. 30c ustawy PIT, podatnicy czerpiący dochody z kapitałów pieniężnych opodatkowanych zasadami określonymi w art. 30b ustawy PIT (pit 38), podatnicy, którzy podjęli dochody z płatnego zbycia nieruchomości jak też praw majątkowych podczas roku podatkowego, zdobytych lub zrealizowanych po dniu 31 grudnia 2008 r., wzmiankowanych w art. 10 ust. 1 pkt 8, ustawy PIT.

W ostatecznym dniu złożenia zeznania rocznego PIT-36 - Podatnicy trudniący się pozarolniczą działalnością gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej.

W czasie składania deklaracji podatkowych PIT-28, PIT-36, PIT-36L - Podatnicy tworzący pozarolniczą działalność gospodarczą, dla których konkretny organ podatkowy, według przepisów Ordynacji podatkowej, przyznał decyzję o przyjęciu prawidłowości wyboru i prowadzenia metody ustalania ceny transakcyjnej pomiędzy powiązanymi podmiotami.

Sprawdź! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>