Wszystko o formularzu PIT

Posted by on paź 27, 2013 in Artykuły | 0 comments

Mówiąc najprostszym językiem, PIT określa rozliczenie podatkowe podsumowujące ubiegły rok, pod postacią dokumentu dla skarbowego urzędu. Wyrażając się bardziej precyzyjnie, PIT jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych, albo po prostu osobisty podatek dochodowy.

 

Popularny skrót PIT to z angielskiego języka Personal Income Tax. Jak świat długi i szeroki tak nazywa się podatki od osobistego dochodu. W jego obręb wchodzą renty, pensje, zasiłki, emerytury oraz podatek od gospodarczej działalności, jak tez z racji wolnego zawodu, działalności literackiej, artystycznej, naukowej, twórczej.

PIT zobowiązuje umowy takie, jak umowa zlecenie, umowa o pracę, umowa o dzieło. Wymienione umowy są zobowiązane do rozliczenia podatkowego, dlatego że należą do osób fizycznych.

Uzupełniamy PIT od pierwszego dnia nowego roku, a co za tym idzie nowego sezonu rozliczeniowego. Pamiętajmy, że PIT dotyczy ubiegłego roku podatkowego, gdyż już się zamknął.

Do deklaracji zobowiązani są ci podatnicy, którzy ukończyli 18 lat, imają się pracy i prowadzą życie samodzielne. Niepełnoletni oraz dzieci rozliczane są na jednym druku PIT wspólnie z opiekunami lub rodzicami. W wypadku, gdy widzimy wiele trudności w rozliczeniu PIT albo deklarujemy przychody pierwszy raz, mamy możliwość uciec się do pomocy, jaką stanowi darmowy program do PITów – PIT pro. Można pobrać go z sieci i rozliczyć się z podatku przy własnym komputerze!

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>