Szybki pit? Tylko online

Posted by on lut 2, 2014 in Artykuły | 0 comments

Jeśli nie chcesz kilkukrotnie drukować i realizować dokumentów, jechać do urzędu, stać w kolejkach – skorzystaj z propozycji składania pit przez Internet. Jest to najpraktyczniejsza i najodpowiedniejsza forma złożenia oświadczenia rocznego.

Nie musisz posiadać podpisu elektronicznego ani żadnego specjalistycznego sprzętu. Wystarczy komputer z dostępem do sieci, dokumenty i moment wolnego czasu. W banalny sposób możesz uzupełnić następujące formularze: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A oraz wniosek PIT-16.

Niezbędne dokumenty

Zanim przystąpisz do realizowania pit online, upewnij się, iż posiadasz zebrane potrzebne dane. Chodzi tu o PESEL, imię i nazwisko płatnika, data urodzenia, kwota przychodu uwzględniona w zeznaniu za poprzedni rok. Od 2012 r. osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów również usług, nie są płatnikami składek na ubezpieczenia społeczne czy zdrowotne za zatrudnionego pracownika nie mają obowiązku podawania nr NIP. Rozliczenie pit generuje posiadanie numeru PESEL.

Co możemy odliczyć?

Wypełniając internetowe deklaracje, jesteśmy nadal upoważnieni do odliczenia od podatku niektórych wydatków również zastosowania przewidzianych w ustawie ulg skarbowych. Przylegają do nich m.in.: ulga abolicyjna, ulga na dzieci, zdrowotne składki ZUS, 1% podatku dla organizacji pożytku publicznego, IKZE, ulga na Internet. Jeśli mamy jedno bądź dwoje dzieci,  jesteśmyzobowiązani do ulgi w wysokości 92,67 zł na dziecko za każdy miesiąc. Rodzice jedynaków utracą jednak tą możliwość, jeśli ich łączna roczna kwota dochodów przekracza 112 tys. zł. Osoby samotne bądź po rozwodzie dostają tę samą kwotę przy połowie zakładanej granicznej wysokości zarobków. Jeśli mamy więcej dzieci, za trzecie dostaniemy 139 zł na miesiąc, a za czwarte i każde nowe 185,34 zł na miesiąc.

Rozliczenie online

Aby złożyć zeznanie podatkowe wypadałoby wejść na stronę, na jakiej dostępny jest darmowy program do realizowania wniosków. Niektóre aplikacje będą potrzebowały ściągnięcia w pełni czy pobrania niektórych wtyczek, umożliwiających korzystanie z nich. Program internetowy pit poprowadzi odruchowo przez proces uzupełnienia deklaracji. Nie ma się czego obawiać, bo każdy błąd może zostać skorygowany. Wypełnienie gotowego formularza polega na wprowadzeniu kwoty przychodu wykazanej w zeznaniu rocznym za miniony rok. Zabezpiecza to autentyczność tworzonej przez nas deklaracji podatkowej. Kiedy dowód jest już podpisany, nadaje się, aby nadać go używając aplikacji. Warto także pobrać sobie gotowy wniosek oraz zachować UPO, czyli Urzędowe Poświadczenie Odbioru. Stanowi ono dowód, o takiej samej wadze jak dowód nadania listu poleconego, czy zatwierdzenie złożenia deklaracji, otrzymane w urzędzie skarbowym.

Deklaracje małżonków

Przez Internet dopuszczalne jest także złożenie zeznań skarbowych (PIT-37, PIT-36) małżonków, bez wymogu złożenia pełnomocnictwa przez któregokolwiek z nich. Ministerstwo Finansów w podobnych broszurach dotyczących wybranych dokumentów skarbowych dokładnie objaśnia, na jakich zasadach rozliczane są osoby po ślubie. Podstawowym warunkiem jest natomiast pozostanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy. Jeśli w trakcie roku skarbowego miały miejsce ślub lub rozwód, nie można złożyć wspólnego PIT.

Co zyskujemy? oszczędzamy czas. Nie musimy biegać po urzędach i pozostać w kolejkach razem z osobami, które nie przekonały się do elektronicznej formy rozliczeń. Oszczędzając czas, oszczędzamy też fundusze. Dane przesyłamy w przystępny i wygodny sposób nie wstając z fotela. Mamy pewność, że nasza deklaracja została przeprowadzona poprawnie i, że szybciej uzyskamy zwrot nadpłaty. Otrzymujemy także możliwość uzyskania potwierdzenia doręczenia bez opuszczania mieszkania, inie zużywając w nadmiarze papieru, dbamy środowisko.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>