Rozliczenie z Pit – Rolnicy, Emeryci, Renciści

Posted by on kwi 18, 2014 in Artykuły | 0 comments

Obywatele, którzy pozyskali dochody z okazji przyznanej emerytury lub renty muszą wypełnić roczne rozliczenie pit na deklaracji PIT-37. Osoby, które spełniły warunki i zgodziły się na rozliczenie poprzez ZUS rozliczane są przy pomocy druku PIT-40A.

Kiedy rozliczasz się sam

Rozliczanie pit online czy też tradycyjnie samemu jest konieczne w chwili, gdy emeryt/rencista dorabiał samodzielnie, pozyskując dochód wymagający opodatkowania. W takim wypadku uzupełnia PIT-37. Podobnie to funkcjonuje w kwestii prowadzenia działalności gospodarczej. Rencista lub emeryt musi wtedy rozliczyć się używając PIT-36. Gdy w rozliczanym sezonie podatkowym (w uzupełnieniu pomagają na przykład aktywne formularze pit) podatnik przystąpił do emerytury, lecz nie korzystał z niej przez całe 12 miesięcy tego roku, od ZUS otrzyma jedynie dokument PIT-11A. Za resztę miesięcy musi otrzymać druk PIT-11 od minionego pracodawcy. Posiłkując się nimi powinien zdeklarować się wypełniając i wysyłając do urzędu PIT-37.

Rolnicy

Przedstawia się to analogicznie w kwestii rolników. Jeżeli płatnik odbierze z KRUS PIT-40A i poza rentą czy emeryturą nie zyskuje innych dochodów podlegających opodatkowaniu (nie zalicza się tutaj dochodu z gospodarstwa rolnego) nie musi zanosić do urzędu skarbowego dodatkowego zeznania podatkowego. Jeżeli rolnik dorabia okazyjnie, otrzyma PIT-11, z którego będzie musiał rozliczyć się samodzielnie (na przykład wybierając pity online).

Niepełnosprawny na utrzymaniu

Kiedy emeryt bierze pod swoje utrzymanie osobę niepełnosprawną, należy mu się ulga rehabilitacyjna. Pozwala to na odliczenie od podatku np. samochodu używanego po to, by niepełnosprawny docierał na rehabilitację (maksymalnie 2280zł), środki lecznicze przepisane przez specjalistycznego lekarza (ponad 100zł miesięcznie), sprzęt do ćwiczeń czy wózek inwalidzki. Wypada wykorzystać nieco czasu na własnoręczne wypełnienie druku, żeby skorzystać z tego rodzaju udogodnienia.

Nie trzeba, nie znaczy nie można

To, że KRUS i ZUS także rozliczają emerytury i renty, nie oznacza że podatnicy nie mają możliwości składania osobistych formularzy. Instytucje te spełniają rozliczenia według zasad tych samych, jak deklarują własnych podwładnych. Tak więc, nie podliczą ulgi na Internet czy uczące się dzieci. Kiedy wiemy, że należą nam się warunki preferencyjne i pragniemy z nich skorzystać, wyłączną metodą jest osobiste wypełnienie oraz wysłanie PIT-37 do urzędu. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy chcemy rozliczyć się razem ze współmałżonkiem. Termin, do kiedy pit powinien zostać wysłany do urzędu to koniec kwietnia roku kolejnego po zamykanym roku podatkowym. Kiedy podatnik planuje wnioskować o przydzielenie OPP 1% podatku, również nie może tego zrobić powierzając  deklarację ZUS lub KRUS.

Nie musisz składać PIT jeżeli...

Nie masz obowiązku składać PIT gdy dochody, które dostajesz pochodzą z:

  • rent przyznanych na podstawie przepisów o zaopatrzeniu wojskowych i inwalidów wojennych jak też ich rodzin,
  • rent wypłaconych osobom represjonowanym jak też członkom ich rodzin przyznane według regół ustalonych w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin oraz dochody z okazji rent lub emerytur otrzymywanych przez osoby, które utraciły wzrok w wyniku działań wojennych w okresie wojny 1939-1945 albo detonacji zachowanych po tej wojnie niewybuchów i niewypałów.

    Emeryci i renciści nadal mają obowiązek rozliczenia pit online albo w standardowej formie. Część z nich rozliczyć może ZUS lub KRUS. Kiedy poza rentą albo emeryturą w rozliczanym roku, osoba nie pozyskiwała innych dochodów należnych do opodatkowania, nie trzeba okazywać w karbówce dodatkowego zeznania podatkowego. ZUS dostarcza uzupełniony druk PIT-40A jednocześnie do podatnika jak też urzędu skarbowego. Warunkiem musi być wpłacanie emerytury przez cały rok podatkowy (12 miesięcy). Jeżeli roczny przychód opodatkowany nie przekroczył sumy 3091 zł, nie ma konieczności płacenia podatku dochodowego. 

    Sprawdź! program pit

    PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>