Rozliczanie Pit 11 – jak prawidłowo wypełnić formularz

Posted by on kwi 13, 2014 in Artykuły | 0 comments

Firma, organizacja czy instytucja zatrudniająca pracowników, przez cały czas trwania stosunku pracy opłaca za nich stawki na podatek dochodowy. Przy końcu roku płatnik jest zobowiązany wystawić każdemu z pracowników PIT-11 (pit 11 pobierz). To deklaracja o dochodach uzyskanych w tej organizacji i jest potrzebna podatnikowi do rozliczenia osobistego druku podatkowego. W PIT-11 musimy także uwzględnić dochody zwolnione z podatku. Nie pokazuje się zaś dochodów, od których odprowadzono podatek ryczałtowy.

Jak rozliczyć pit 11 przez Internet

Pracodawcy dysponują możliwością wysłania pracownikom wiadomości o dochodach za pośrednictwem internetu, uprawniając je bezpiecznym podpisem elektronicznym. Ministerstwo Finansów udostępnia na własnej stronie taką informację dot. m.in. e-pit 11 :

Statystyki wskazują na coraz powszechniejsze korzystanie z możliwości załatwiania spraw z urzędem skarbowym przez Internet. Drogą elektroniczną mogą być składane między innymi informacje o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11). Deklaracje w takiej formie przekazywać można nie tylko do urzędów skarbowych, ale także samym pracownikom, co daje dodatkowe oszczędności. To najszybsza, najwygodniejsza, a przede wszystkim bezkosztowa forma rozliczeń z urzędem skarbowym w porównaniu z rozliczeniem w tradycyjnej formie papierowej.”

Opłaca się zatem użyć naszego programu, przy pomocy którego możemy łatwo i szybko wpisać dane i wysłać do urzędu skarbowego. Działa jednocześnie formularz pit 11 do pobrania – możemy zachować go na komputerze. Jedynym obowiązkiem składania dokumentów w takiej wersji jest konieczność dostarczenia, do urzędu skarbowego przynależnego płatnikowi, formularza UPL-1 w wersji papierowej (zezwolenie do podpisywania formularza składanego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przy wykorzystaniu podpisu elektronicznego weryfikowanego z użyciem kwalifikowanego, ważnego certyfikatu).

Składki ubezpieczeniowe

Płatnik w PIT-11 okazuje też składki na społeczne ubezpieczenie potrącone w roku podatkowym przez niego z pensji podatnika (ubezpieczenie rentowe, chorobowe, emerytalne, z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej czy też innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną). Ponadto, opisuje wysokość składki pobranej w trakcie roku podatkowego, w zgodzie z przepisami o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych środkami publicznymi. Płatnik nie wykazuje w PIT-11 kwot, jakich bazę wymiaru wyznacza dochód uwolniony od podatku. Przedstawia za to kwotę składki na ubezpieczenie zdrowotne, o którą zmniejszony jest podatek.

Co jeśli jedna osoba miała kilka umów?

Nierzadko zdarza się, że pracownicy zatrudnieni są zarówno na umowę o dzieło, jak i o pracę czy zlecenie. Rodzić się może zapytanie, w jaki sposób rozliczać takie przypadki. Nic prostszego. Trzeba zrealizować dla takiego podatnika jeden pit oraz uwzględnić w nim wszelakie dochody, od których firma musi podliczyć zaliczkę na podatek i które podlegają rozliczeniu w osobowym zeznaniu rocznym.

Kto ma obowiązek wystawienia PIT-11?

Jak już wspomniano na początku, obowiązek wydania tego druku leży w pierwszej kolejności na zakładach pracy ściągających zaliczki na podatek dochodowy od pracowników, którzy przychody zdobywają ze swojej służby lub pracy. Do grupy podmiotów, które przekazują PIT-11 zalicza się też podmioty, wypłacające należności różnego rodzaju.

Przykłady:

 • areszty śledcze oraz zakłady karne – od należności za pracę przypadającą tymczasowo aresztowanym oraz skazanym,
 • placówki naukowe, jednostki organizacyjne uczelni, zakłady pracy oraz pozostałe jednostki organizacyjne – od wypłacanych przez nie stypendiów,
 • jednostki organizacyjne/osoby prawne przekazujące emerytury i renty poza krajem – od wypłacanych przez nie emerytur i rent,
 • spółdzielnie – od oprocentowania składek pieniężnych członków spółdzielni, doliczanego w wagę kosztów tej spółdzielni,
 • centrum integracji społecznej – od wystawianych świadczeń integracyjnych i premii integracyjno-motywacyjnej, przyznanych na zasadach ustawy o zatrudnieniu socjalnym,
 • oddziały Wojskowej Agencji Mieszkaniowej – od wręczanych żołnierzom świadczeń pieniężnych pochodzących z reguł zapisów ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

  Przedstawienie pracownikowi deklaracji PIT-11 jest obowiązkiem niemal każdego pracodawcy. Wyjaśniamy nieścisłości, upominamy do kiedy jest termin składania pit 11 i sugerujemy jak skorygować błędy. 

  Sprawdź też!  program pit

  PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>