Przekazanie 1 % podatku na cele charytatywne

Posted by on kwi 3, 2014 in Artykuły | 0 comments

Od 1 stycznia 2004 r. rozliczenie roczne pit 37 daje szansę na powierzenie 1% podatku dochodowego dla dobrowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego w naszym kraju. Organizacja ta musi znajdować się na legalnej liście takich instytucji.

 

Kto może przekazać 1%?

Z formuły przeznaczenia części płaconego podatku dochodowego korzystają tacy obywatele, których dochody nie są zwolnione z konieczności opodatkowania. Mogą tego dokonać osoby zeznające podatek poprzez standardowy formularz pit 37 do wydruku, opłacające podatek liniowy, deklarujące się ryczałtowo od przychodów ewidencjonalnych etc. W formularzu pit 37 doc lub innych wyrażamy chęć przepisania 1% podatku, oznaczamy kwotę i wpisujemy nazwę instytucji, dla której mają być przeznaczone pieniądze. Sam akt przelania pieniędzy na konkretne konto wypełnia naczelnik urzędu skarbowego, zmniejszając ją o koszty przelewu bankowego.

Informacje praktyczne

Na wstępie należy uzupełnić formularz pit 37 do pobrania lub w opcji papierowej lub formularze PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39 i wskazać rzeczoną rubrykę. W dwa pola powinno się umieścić numer KRS organizacji, na której rzecz planujemy przekazać pieniądze oraz kwotę, która nie przekracza 1% (może zaś być niższa). Możemy też dopisać, w jakim celu mają być wykorzystane pieniądze. W taki sposób zobowiązujemy się oddać pomoc konkretnemu poszkodowanemu, konkretnej czynności czy ruchowi. Wielce istotne jest poprawne wprowadzenie informacji do pit 37 druk pdf z powodu na brak możliwości ich poprawy. Jeśli popełnimy pomyłkę, pieniądze nie zostaną przekazane odpowiedniej organizacji pożytku publicznego.

Lista organizacji

Na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej znajdziemy oficjalną listę organizacji pożytku publicznego, które zostały zakwalifikowane do otrzymania 1% podatku. Do dnia 15 grudnia roku podatkowego na stronie Biuletynu Informacji Publicznej musi zostać zamieszczony wykaz organizacji pożytku publicznego, wedle stanu w dniu 30 listopada. Jeśli organizacja nie przedstawiła numeru rachunku bankowego czy też zmieniła go w okresie 15 marca do 31 lipca roku zaczętego po rozliczanym roku podatkowym, naczelnik urzędu skarbowego rezygnuje z przekazania 1% podatku. Na liście OPP nie powinny figurować instytucje, które mają powiązanie z wyrobów z przemysłu elektronicznego, tytoniowego, paliwowego, piwowarskiego, winiarskiego, spirytusowego i pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu większej niż 1,5% jak też wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem owych metali lub handlu takimi wyrobami.

Kwota pomocy

Na pojedynczym formularzu PIT podatnik może odpisać 1% tylko dla jednej organizacji. Nie funkcjonuje opcja dzielenia tej kwoty między kilka organizacji. Jeżeli podatnik rozlicza się na większej liczbie formularzy, wszędzie może przekazania 1% i zapisać pieniądze różnym organizacjom. Pieniądze zostaną przesłane tylko w przypadku, gdy podatnik zapłaci należny podatek w pełnej wysokości. Przeznaczaną kwotę trzeba zaokrąglić do pełnych dziesięciu groszy w dół. Przykład: jeśli do opłacenia mamy 48,18zł, przekazujemy 48,1zł.

Spóźnialscy

Podatnicy, planujący wspomóc OPP, powinni wystrzegać się spóźnienia. Osoby, jakie będą zwlekały ze złożeniem deklaracji lub wpłatą należnego podatku zbyt długo, utracą prawo do poświęcenia 1%. Lepszą metodą jest przynajmniej oddanie pustego zeznania i wprowadzenie korekty w ciągu miesiąca, niż opóźnienie. Warunkiem koniecznym jest również spłacenie w kompletnej wysokości podatku należnego stanowiącego podstawę wyliczenia kwoty, która ma być przeznaczona na rzecz organizacji pożytku publicznego, w czasie dwóch miesięcy od upływu terminu dla wysłania deklaracji podatkowej. Pamiętajmy, że podatnicy rozliczający się ryczałtowo, robią to do 31 stycznia danego roku, zaś reszta do 30 kwietnia.

Przekazując 1% naszego podatku dochodowego, czy poprzez pit 37 formularz interaktywny czy drogą tradycyjną, nie otrzymujemy niczego, ale też nic nie tracimy. Możemy jednak wybrać, do kogo popłyną pieniądze. Gdy nie wybierzemy jakiejś instytucji, pieniądze pójdą do budżetu państwa.

Zobacz też: pit-38

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>