Poznaj szybki sposób na rozliczenie z Pit 36

Posted by on lut 17, 2014 in PIT 36 | 0 comments

Obywatele bez względu na miejsce zatrudnienia, wiek i doświadczenie z roku na rok stają twarzą w twarz z koniecznością złożenia zeznania podatkowego. W gąszczu przepisów nietrudno się zgubić. Podpowiemy, co osiągnąć, ażeby rozliczenie roczne pit 36 przebiegło bez problemów.

Pit 36 - dla kogo

 

Najszybciej przez Internet

Najłatwiejsza droga do przedstawienia deklaracji podatkowej to nadanie tzw. e-deklaracji. Pit 36 przez internet złożyć wolno dosłownie w parę minut, bez potrzeby marnowania czasu na dojazd do urzędu skarbowego i czekanie w kolejce. Użycie tego nowatorskiego rozwiązania nie jest ciężkie, a ponadto zrobione i przystosowane w tym celu programy eliminują ryzyko popełnienia błędu.

Instrukcja do pit 36 zamieszczona na stronie Ministerstwa Finansów jako osoby odpowiedzialne do przedstawienia zaświadczenia o wysokości uzyskanego dochodu (poniesionej straty) określa podatników, którzy:

 • posiadali: pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na uniwersalnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • otrzymali dochody: z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy czy z pozostałych umów o odpowiednim charakterze, opodatkowane na uniwersalnych zasadach, od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, ze źródeł zysków położonych za granicą, z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w czasie roku fiskalnego nie posiadał obowiązku odprowadzania zaliczek,
 • korzystają ze zwolnienia na bazie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),
 • są zmuszeni dokonać doliczenia na bazie art. 44 ust. 7f ustawy,
 • są obowiązani dodać do indywidualnych dochodów dochody małoletnich dzieci,
 • zmniejszają dochód o straty z lat ubiegłych,
 • pokazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o jakim mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika,
 • pokazują należny podatek dochodowy, o jakim mowa w art. 30e ustawy.

   

  Jak wypełnić pit 36

   

  przykład umieszczony poniżej stanowi swoisty niezbędnik do rozliczenia.

   

  CZĘŚĆ A

  Rozliczenie roczne pit 36 podatnik poczyna od uzupełnienia pól zawierających pytania o: identyfikator podatkowy, wybór sposobu opodatkowania (indywidualnie, wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko), rok, cel oświadczenia oraz adres urzędu skarbowego typowy dla miejsca zamieszkania.

  CZĘŚĆ B

  Następne dane zezwalające na identyfikację jednostki składającej zeznanie. 

  CZĘŚĆ C

  W tym miejscu pit 36 druk 2013 obywatel mówi o korzystaniu ze zwolnienia w podatkach w możliwościach tak zwanego kredytu fiskalnego. Traktuje to osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej (po spełnieniu wymaganych warunków).

  CZĘŚĆ D

  Płatnik zaczyna wyliczenia, pospełnieniu jakich w późniejszej części otrzyma wiadomość, czy jest zobowiązany dopłacić podatek, czy dostanie jego zwrot. Tę część programu pit 36 druk 2013 wypełnia się na podstawie innych dokumentów, m.in. druków co więcej formularzy przyjętych od różnych obywateli plus w przypadku posiadanie działalności gospodarczej z księgi przychodów co więcej rozchodów plus księgi rachunkowych.

  CZĘŚĆ E

  Kolejne wyliczenia, podczas których dokonuje się odliczeń od zysku zwolnionego, szkód i opłat na ubezpieczenie społeczne.

  CZĘŚĆ F

  Rozliczający się z Pitu odlicza od przychodu zwolnienia takie jak: ulga na internet, na dzieci, ulgi połączone z mieszkaniem i domem, rehabilitacyjne, odliczenia z tytułu przekazanych dotacji.

  CZĘŚĆ G

  Wymaga wykazania opłat zwiększających przesłanki opodatkowania lub zmniejszających szkodę, jeśli podatnik utracił prawo do wcześniejszych pomniejszeń.

  CZĘŚĆ H

  Ta partia pit 36 druk 2013 to miejsce na rozliczenie z podatku.

  CZĘŚĆ I i J

  To część pit 36, w której dokonuje się odliczeń od podatku, wypełniając wcześniej – jeżeli mamy jakieś ulgi – aneksy PIT/O i PIT/D. Oprócz tego odliczamy w tej części opłatę na ubezpieczenia zdrowotne, także te poniesione podczas np. pracy zagranicą, jeśli zostały za nas opłacone.

  CZĘŚĆ K

  Ostatnia część, ujawniająca czy podatnik ma urzędowi skarbowemu dopłacić podatek, czy posiada zwrot nadpłaty.

  CZĘŚĆ L

  To strona dotycząca zryczałtowanego czynszu dochodowego, który w myśl ustawy wypełniają osoby nie mające miejsca zamieszkania na terytorium naszego kraju i uzyskują przychody bez pośrednictwa płatników.

  CZĘŚĆ M, N

  Część M wypełniają osoby, które będąc podatnikami prowadzącymi działalność gospodarczą zaliczyli do kosztów uzyskania przychodów wydatki na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie składników majątku, a następnie były zobowiązane do zaliczenia ich do środków trwałych. Część N dotyczy należnych za poszczególne miesiące lub kwartały zaliczek na podatek wykazanych w części J, które podatnik powinien wpłacić za dany rok podatkowy.

   

Rozliczenie roczne pit 36 nie jest takie okropne, jak mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. Przede wszystkim należy dokładnie czytać informacje na dokumencie. Powinniśmy również zachować ten materiał i wrócić do niego przed podjęciem pracy nad deklaracją podatkową. Instrukcja do pit 36 ułatwi przebrnięcie przez poszczególne rubryki. Pomocne może również być zapamiętanie danych, że najszybciej będzie wysłać pit 36 przez internet.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>