Podatki w umowie zlecenie

Posted by on lut 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Parafrazując nieco słynny cytat z Benjamina Franklina, prócz śmierci możemy spodziewać się tylko podatków. Zniwelowanie dochodów nigdy nie spotyka się z niczyim zadowoleniem. Płacenia ich nie unikną również osoby pracujące na zlecenie. Zdecydowanie, warto zapoznać się które podatki od umowy zlecenia należy uiścić.

Zaliczka na podatek dochodowy

Obywatel zobowiązany jest do { wyceny i wzięcia zaliczki na podatek wyliczonej razem z aktualną kwotą tj. 18%, po odcięciu stawek pozyskania dochodów. Potem, po ukończeniu okresu podatkowego, ma on za zadanie wziąć pod uwagę te wiadomości w PIT-4R oraz PIT-11. Kolejny z wyłonionych druków zostaje wysłany do podatnika. Płatnikowi pozostaje wypełnienie standardowego druku pit-37 z uwzględnieniem zsumowanych wartości z każdego pobranego PIT-11.

Umowa na mniej niż 200zł

Gdyby umowa zlecenie jest ustalona z osobowością niebędącą zatrudnionym, zobowiązanie fiskalne uzależnione jest od wielkości kwoty opłat znanej w umowie. Jeżeli jest ona skromniejsza niż 200zł miesięcznie, będziemy mieć do czynienia ze zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Płatnik zbiera i przekazuje taki podatek bez zaniżenia o koszty uzyskania zarobku. Po skończonym roku fiskalnym płatnik przedstawia tylko PIT-8AR. Podwykonawca nie uzasadnia wtedy dochodów uzyskanych z tytułu umowy w oświadczeniu skarbowym. Każde programy do rozliczenia pit są w takim przykładzie nieprzydatne. Gdy w umowie nie zapisano określonej sumy, jednak przedstawiono ją np. jako iloczyn godzin do przepracowania oraz opłaty za 1 roboczogodzinę, zaliczka na podatek dochodowy będzie pobrana pomijając fakt, czy podwykonawca jest pracownikiem płatnika czy nie.

Umowa zlecenia, tak jak umowa o dzieło, jest podpisywana na podstawie regulaminów kodeksu cywilnego (art. 734 do 751), a nie kodeksu pracy. Pozwoli to na sprawniejszą ustawę stosunków pomiędzy stronami niż w wypadku zwykłych transakcji o posadę. Na metoda rozliczenia ma wpływ m.in. to czy podwykonawca jest pracownikiem zleceniodawcy oraz na jaką stawkę orzeka zlecenie. Natomiast wysokość podatku dochodowego wynosi 18% lub 32%.

Zwrot podatku

Całe szczęście, podatki w Polsce wcale nie muszą być związane tylko z redukowaniem pieniędzy. Umieją także przyjemnie zadziwiać. Kiedy podatnik sfinansował wyższe zaliczki, aniżeli stanowi właściwy podatek, powstanie nadpłata, która będzie obejmowała zwrot. Na zwrot podatku mogą obejmować również osoby, które w ciągu roku zdobyły dochód mniejszy aniżeli suma wolna od podatku, mianowicie 3091 zł. Zostanie im wręczona pełna suma. Jeśli zarobili więcej, również mogą uzyskać zwrot za uiszczone podatki 2013 ulgi są wtenczas wpłacane do kwoty ok. 550zł. Zwrot nadpłaconego PIT dostarczany jest na wskazany rachunek bankowy obywatela, a jeśli nie posiada on konta przygotowywany w gotówce. Również, w zeznaniu rocznym można ująć różnorakie ulgi, np. wydatki Internet czy dopłaty na kwestię instytucji pożytku publicznego tudzież potrącane od podatku, np. zniżki na dzieci. Nie są one brane pod uwagę przy wyliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku.

Moment złożenia zeznania to 30 kwietnia b.r. Nie ma natomiast żadnych przeciwwskazań, by dostarczyć go wcześniej. Można na tym jedynie zyskać. Wynagradza się to zwłaszcza osobom, które wykazały nadpłatę podatku – otrzymają wtedy zwrot wcześniej. Od czasu złożenia zaświadczenia, Urząd Skarbowy posiada 3 miesiące na regulowanie zwrotu. Im szybciej dostarczone zostanie oświadczenie fiskalne, niniejszym migiem możemy spodziewać się kapitałów. Wypełnioną deklarację PIT można samodzielnie zanieść do urzędu podatkowego, wysłać elektronicznie czy przesyłką. Okres oddania deklaracji zostaje przydzielony: w pierwszym przypadku w dniu złożenia świadectwa w urzędzie, w drugim – stanowi to data przesłania, w trzecim – w dniu uzyskania zatwierdzenia odbioru przez Urząd Skarbowy. Osoby, które mają niedopłatę podatku, również mogą wnieść zeznanie wcześniej. Odkładanie tego czasu na ostatnią chwilę w niczym nie pomoże, zawsze lepiej mieć tenże ciężar z głowy.

Sprawdź! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>