Podatki dochodowe a Pit 38

Posted by on lut 1, 2014 in Artykuły | 0 comments

Gracze, którym udało się uzyskać sukcesy na giełdzie, muszą dbać o opcjonalnym rozliczeniu podatkowym, zapełnić deklarację pit-38 i przesłać ją do urzędu skarbowego. Co więcej, również osoby jakie poniosły stratę, mają obowiązek wykazać ją w dorocznym rozliczeniu.

Ludziom aktywnie grającym na giełdzie, termin podatek giełdowy zapewne nie jest obcy. Istnieje więc on wariant podatku dochodowego od osób fizycznych, istniejący też jednym z sposobów podatku od dochodów kapitałowych. Popularny istnieje też pod nazwą podatku „Belki”, jako iż w 2004r. został zatwierdzony przez ówczesnego wicepremiera oraz ministra finansów – Marka Belkę. Żeby nie podpaść fiskusowi, warto zapoznać się z istotnymi wiadomościami, jakie prezentujemy poniżej.

 

Podstawowe informacje

Zasady na jakich rozliczany był podatek 2013 nie wyróżnią się od tych w poprzednich latach. Póki co nie są także planowane duże modyfikacje w przyszłości. Podatek dotyczy przede wszystkim dochodów zarobionych dzięki inwestycjom w obligacje, akcje czy kontrakty terminowe. Ważne jest więc, że dochody te nie gromadzą się w żaden sposób z tymi, uzyskanymi z różnych źródeł. Obowiązująca stopa procentowa to 19%, bez względu na wartości wpływu (nie progresja). Płatnikiem podatku giełdowego nie zawsze jednakże będzie inwestor. W wypadku odsetek od obligacji oraz dywidend podatek potrącony zostanie automatycznie już przy wypłacie.

Rozliczamy stratę

 

W podsumowaniu należy również wziąć pod uwagę poniesioną stratę, skoro wolno ją oddać w następnych latach w ramach tego samego źródła przychodu. Nie będzie umiała ona natomiast umniejszyć podatku płaconego np. w stosunku z dochodem z tytułu umowy zlecenia lub umowy o pracę. Żeby odliczyć straty posiadamy maksymalnie pięć lat, a wielkość obniżenia podatku w którymkolwiek spośród tych lat nie potrafi być większa niż połowa wykazanej wcześniej kwoty straty.

 

Jaki formularz?

 

Aby wykonać rozliczenie z podatku od zysków giełdowych, wykorzystanie pitu 38 będzie niezbędne. Dane konieczne do wypełnienia tego druku przesłane zostaną przez biuro maklerskie w postaci dokumentów PIT-8C. Każdy rachunek papierów wartościowych będzie wiązał się z osobnym formularzem. W stosunku z tym, jeśli posiadamy kilka rachunków maklerskich, musimy liczyć się z pozyskaniem kilku formularzy. Informacje przenosimy na druk pit 38 poprzez zsumowanie wartości z wszelkich deklaracji domów maklerskich. Nie sprawia to poważniejszych trudności niż wykonanie standardowego druku PIT-37.

Małżonkowie nie mogą rozliczać się razem

 

Ważna wskazówka dla osób będących w układzie małżeńskim. Dochody wzięte z inwestycji na giełdzie, nie ograniczają ani nie wykluczają prawa małżonków do wspólnego rozliczenia fiskalnego. Wszystko dzięki wymienionemu wcześniej nie łączeniu dochodów giełdowych z zyskami z własnych źródeł. Tak jak wcześniej, mogą złożyć wspólne zeznanie podatkowe z tytułu zysków z umowy o pracę. Dochodów giełdowych rozliczyć wspólnie jednakże nie można. Nawet jeżeli rachunek maklerski uwzględnia współwłasność, wszystkie wpływy oraz koszty zostaną wydane i wykazane w przeciwnych drukach PIT-8C. Oznacza to, iż każdy z małżonków musi złożyć odrębne zeznanie podatkowe.

Gdyby nie rozumiesz jak wypełnić pit 38 zachęcamy do zapoznania się z naszymi kolejnymi artykułami, w jakich szczegółowo wyjaśniamy kiedy się za to wziąć. Tytułem krótkiego wprowadzenia, deklaracja składa się spośród dwunastu części (A-L), z czego ta wypełniana jest przez fiskusa. Do przeprowadzenia zeznania konieczny będzie numer PESEL (od końca 2011 roku nie musimy brać z numeru NIP). Opis wypełniania każdej spośród części odpowiedzialny jest zarówno na stronie Ministerstwa Finansów. Aby uzyskać rzetelniejsze dane wolno zdać się do Krajowej Informacji Podatkowej (tel. 801 055 055, a dla telefonów komórkowych: 22 330 0330). W wypadku wątpliwości oraz niejasności dotyczących innych sytuacji podatnika, warto zwrócić się do określonego urzędu skarbowego.

Zobacz też! program pit 38

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>