Pit 38 bez błędów

Posted by on mar 27, 2014 in Artykuły | 0 comments

Interesujesz się obrotem papierami wartościowymi? Odstępujesz udziały w spółkach? Chcesz wiedzieć jak wypełnić rozliczenie podatkowe? Dla obywateli, którzy w urzędzie skarbowym składają pit 38 objaśnienia zaprezentuje nasz znawca.

Pit 38 za 2012

 

Pit 38 jest przeznaczony dla podatników personalnie zajmujących się obrotem papierami wartościowymi albo zbywających udziały w spółkach. Złożą go ci, którzy podczas roku podatkowego pozyskali prywatne przychody z racji:

  • pieniężnego zbycia:
    • papierów wartościowych,
    • wypożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka),
    • pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających,
    • udziałów w spółkach mających osobowość prawną;
  • objęcia udziałów (akcji) w spółkach dysponujących osobowością prawną albo wkładów w spółdzielniach w zastępstwie za wkład niefinansowy w odmiennej postaci aniżeli przedsiębiorstwo czy też jego zorganizowana część.

 

W kwestii pit 38 objaśnienia Ministerstwa Finansów mówią, że bardzo często bazą uzupełnienia pit-38 druk jest pit-8C udostępniany poprzez biuro maklerskie obsługujące rachunek inwestycyjny osoby. Należy jednak pamiętać, iż to na podatniku leży obowiązek należytego wypełnienia zeznania pit 38 i odprowadzenia przewidywanej kwoty uprawnionego podatku. Choć jest to mało prawdopodobne, to jednak niedopatrzenia w zeznaniach odbieranych od biur maklerskich mają miejsce. Broker nie musi również wiedzieć o wszystkich naszych transakcjach, czasami może odmiennie rozumieć przepisy podatkowe czy też nie rozpoznać wszystkich możliwych do przedstawienia kosztów uzyskania przychodu. Z tego powodu tak istotne jest, aby za każdym razem sprawdzać dane zaprezentowane przez nasze biuro maklerskie i w trakcie przenoszenia liczb na właściwą deklarację PIT-38 poprawnie je korygować, jeżeli istnieje taka potrzeba. W sytuacji powątpiewania możemy odezwać się do biura maklerskiego o objaśnienia i o poprawę błędów. W rzeczywistości, gdy podatnik miał rację, biura maklerskie nanoszą korektę PIT-8C, a później przesyłają poprawny dokument osobie fizycznej i do urzędu skarbowego. Sporządzenie drobiazgowej informacji tyczącej się formularza PIT-8C to, według różnych stawek brokera, koszt w okolicach 30-50 zł (jeśli jednak ujawni się, że inwestor ma słuszność, kwota powinna być zwrócona).

 

Nie ma możliwości uzupełnienia pit-38 druk wespół z małżonkiem. Mąż i żona składają zeznanie pit 38 pojedynczo, każdy dla siebie. Przejęcie udziałów w spółkach zawierających osobowość prawną za wkład finansowy (np. za gotówkę) zmusza do zeznania pit 38 jedynie w chwili zbycia udziałów. Samo ich objęcie nie generuje bowiem zysku poświadczanego na pit 38.

 

Zeznanie pit 38 za 2012 rozlicza się do 30 kwietnia.

 

Pit 38 przez internet

 

Podobnie jak w wypadku pozostałych formularzy, pit 38 złożyć można wysyłając zeznanie do urzędu skarbowego czy też poprzez Internet. Złożenie formularzadeklaracji pit38 online ułatwia zaoszczędzić czas wymagany na dojście do obowiązującego nas urzędu skarbowego jak też pieniądze, które byśmy musieli przeznaczyć na przemierzenie drogi doń. W Internecie czeka wiele programów do uzupełnienia pit38 online. Jak je zdobyć? To proste. Wystarczy tylko w wyszukiwarkę wprowadzić hasła pit 38 przez internet lub pit-38 druk, żeby po niewielu sekundach zobaczyć dziesiątki wyników.

 

Na pierwszy rzut oka podatnik może mieć problem ze ściągnięciem dobrego programu. Jak to wykonać? Wystarczy, aby posiadał on kilka walorów. Po pierwsze musi dawać bezpieczeństwo danych osobowych (zapisując pit-38 druk lub przeglądając pit 38 przykład wypełnienia, podmiot musi mieć pewność, że dane o jego osobie są w pełni bezpieczne i pozostaną na komputerze). Poza tym dobrze, gdy nie ograniczają go limity podatników i rozliczonych formularzy, program może zarazem oferować wykorzystanie zarówno przez firmy jak i osoby prywatne. Niemałym ułatwieniem jest wbudowana baza urzędów skarbowych, gmin i powiatów, a także automat obliczeniowy. Po trzecie wybierając program do wypełnienia pit 38 przez internet ważna jest alternatywa wydrukowania albo przesłania formularza drogą elektroniczną do systemu e-Deklaracje.

 

Zobacz! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>