Pit 37 – skuteczne i szybkie rozliczenie z podatku dochodowego

Posted by on sty 24, 2014 in Artykuły | 0 comments

W bytowaniu każdego - a co za tym idzie mającego dochody człeka, pojawia się jeden z najmniej pożądanych chwil – rozliczenie podatkowe. Czynność nie jest jednak kłopotliwa, jeżeli działamy wg kilku kroków.

Większość dokonujących rozliczenia osób zarabiających na etacie dotyczyć powinien jedynie deklaracje pit 37. Został stworzony rozliczeń podatku dochodowego dla osób fizycznych, jakie w poprzednim roku otrzymały zarobki z tytułu wynagrodzeń wypływających m.in. ze stosunku pracy. Pod tę wariację podlegają również zasiłki, stypendia ewentualnie emerytury. Poniżej, w paru etapach przekazujemy, jak przyjemnie i szybko rozliczyć się z tego podatku online.

Krok 1 -  Wybór programu do obsługi PIT-37

 Żeby rozpocząć wypadałoby wynaleźć w przestrzeni internetowej i pobrać jeden z wielu dostępnych programów do wypełniania formularza. Nieodpłatny program pit można otrzymać klikając na baner po lewej krawędzi. Wówczas potrzeba sporządzić wszelakie niezbędne kwestionariusze. Przynależą do nich dowód osobisty oraz druki PIT-11 uzyskanie od pracodawców. Gdyby planujesz ubiegać się o ulgę na dziecko, potrzebny będzie ponadto jego PESEL. Jeżeli korzystasz z Internetu, również możesz starać się o dofinansowanie. Zorganizuj dlatego rachunki za Internet w minionym roku.

Warto wiedzieć, że za pomocą Internetu wolno dostarczyć dodatkowo mnóstwo pozostałych deklaracji podatkowych, w tymże np. druk vat7 czy PIT38. W tymże tekście, będziemy się natomiast interesować się jedynie kwestią PIT-37.

Krok 2 – Rozpoczęcie pracy z programem

Większość przystępnych aplikacji oferuje dwa sposoby, które dobieramy zgodnie z naszymi preferencjami. Są to:

a) Formularz aktywny

b) Kreator PIT

Pierwsza opcja, dana jest dla jednostek doświadczonych, które pragną wypełniać krok po kroku dodatkowo sprawować weryfikację nad każdym jej szczegółem i etapem uzupełniania. Inna z kolei, umożliwia początkującym podatnikom szybko uporać się z zestawieniem. Zaopatrzona jest w umiejętny kalkulator, który spełniając funkcję ochraniającego nad wszystkim opiekuna, automatycznie uzupełnia pola formularza dodatkowo dostosowuje przypadkowe niedostatki.

Krok 3 – wprowadzenie przychodów podatnika

Podatek za 2013 rok uzupełniamy, rozpoczynając od przedstawiania danych osobowych. W dalszym etapie, przychodzi moment na uzupełnienie informacji o dochodach. W większości przykładów, owe pola będą wymuszały użytkowania formularza PIT-11, uzyskanego od zleceniodawcy lub innego płatnika (np. ZUS). Zapełniamy więc wolne pola, pobierając z informacji spośród tego formularza.

Krok 4 – Ulgi podatkowe

Druk PIT-37 uwzględnia ulgi z tytułu posiadania dziecka lub za Internet. W przypadku dziecka, starczy podać jego numer PESEL, aby system indywidualnie wyliczył ulgę. Gdyby jednak ubiegamy się o dofinansowanie kosztów Internetu, będą potrzebne rachunki, potwierdzające rzeczywiste wydatki. Sumę abonamentową starczy zrealizować tylko za pierwszy miesiąc. System indywidualnie uzupełni pozostałość.

Biorąc pod uwagę PIT-11 dopisujemy następujące pozycje PIT-37:

a) przychód (poz. 37) b) koszty uzyskania przychodu (poz. 38), c) zaliczka pobrana przez płatnika (poz. 41) d) składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 91) e) składki na ubezpieczenia zdrowotne (poz. 108).

Zysk (poz. 39) uzupełniony zostanie mechanicznie.

Gdy mieliśmy dochód od kilku pracodawców kwotę profitów przynależy zsumować. Całkowita wartość kosztów uzyskania zysków nie może tymczasem przewyższyć ustalonych zakresów.

Krok 5 – Przekazanie 1% podatku

Jeśli chcemy, 1% podatku potrafi, zamiast do stawki rządowej, wejść na konto wskazanej przez nas instytucji interesu zbiorowego. Starczy napisać jej numer KRS dodatkowo nazwę, a na jej poczet zostaną wyłożone pieniądze.

Bagatelizując ciężar opłaty dostatecznej kwoty, podatek za 2013 zostanie oddany w chwili, gdy postanowimy się nadać swoją deklarację online do Urzędu Fiskalnego. Pamiętajmy jednak, że warto wydrukować sobie wersję dla siebie i zachować na etap pięciu lat.

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>