Pit 36 – poprawne wypełnianie

Posted by on lut 16, 2014 in Artykuły, PIT 36 | 0 comments

Inwestorzy, zajmujący się prowadzeniem działalności gospodarczej pewnie zachodzą o głowę jak rozliczyc pit 36 bez poświęcania ogromnej ilości czasu. Wbrew pozorom jest zatem banalne i nie jest w staniesprawiać nam kłopotów. Poniżej przedstawiamy opis najważniejszych części dokumentu PIT-36.

Druk PIT-36 wybieramy, kiedy jako jednostki fizyczne prowadzimy działalność gospodarczą (pozarolniczą), opodatkowaną na uniwersalnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Dotyczy to jeszcze osób, które:

a) uzyskały przychody z tytułu najmu, dzierżawy lub podobnych umów, opodatkowane na uniwersalnych zasadach,

b) od jakich byli zobowiązani sami opłacać zaliczki na podatek,

c) uzyskały przychody ze źródeł zagranicznych albo różnych, opodatkowanych na uniwersalnych zasadach, od jakich ani płatnik, ani podatnik w czasie roku podatkowego nie był w obowiązku odprowadzać zaliczek.

Dla pit 36 objaśnienia zawierające liczną ilość detali znajdują się w broszurze na stronie Ministerstwa Finansów.

Składając formularz dbajmy o podaniu aktualnego identyfikatora fiskalnego, czyli numeru NIP bądź PESEL. Numer PESEL podają jednostki, które nie miały działalności gospodarczej, nie były podatnikami od towarów oraz usług, nie były płatnikami. Jeśli którykolwiek z warunków nie jest wykonany, należy użyć numeru NIP.

Części A i B  

Rozliczenie pit 36 poczynamy od podania miejsca i obowiązku składania oświadczenia. Na wstęp podajemy nazwę urzędu skarbowego, który jest nam przydzielony ze względu na adres zamieszkania, lub jeśli jesteśmy poza krajem – do urzędu odpowiedniego dla osób zagranicznych. Część B polega na wprowadzeniu danych osobowych, co nie powinno zrobić większych problemów.

Części C i D

poczynamy od podania miejsca i obowiązku składania oświadczenia. Na początek prezetujemy nazwę urzędu skarbowego, który jest nam przydzielony ze względu na adres zamieszkania, lub jeśli jesteśmy poza krajem – do urzędu odpowiedniego dla osób zagranicznych. Część B polega na wypisaniu danych osobowych, co nie powinno zrobić większych problemów.

Do wykończenia tych części pomocne będą formularze opracowane przez płatników jak:PIT-8C, PIT-11, PIT-11A, PIT-40A, IFT-1/IFT-1R oraz PIT-R. Niektórym pomoże przy wypełnianiu pit 36 wzor  powszechnie dostępny w Internecie lub gotowe zeznanie znajomego. Jeśli jednak dokładnie przeanalizujemy każdą stronę, damy radę i bez pomocy. Przykładowo, w wierszu pierwszym wypełniamy kwoty przychodów i kosztów pozyskania przychodów ze stosunku pracy czy z tytułu ubezpieczeń społecznych. Wiersz drugi wypełniają emeryci, podając wielkość swoich emerytur, rent czy świadczeń przedemerytalnych. W zależności od tego, z którego rodzaju źródła zarobiliśmy pieniądze, ten wiersz części D musimy wypełnić. Często to program pit 36 pomaga w obliczeniach i doprowadza nas automatycznie przez proces przeprowadzenia deklaracji.

Części E i F

Część E to pole do podliczenia strat, dochodu zwolnionego z opodatkowania czy składek na ubezpieczenie społeczne. Należy pamiętać, że odliczenie straty przysługuje jedynie od dochodu z tego samego źródła, które przyniosło stratę. W wypadku składek na ubezpieczenie społeczne kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne decyduje się na podstawie dokumentów poświadczających ich wzięcie. Część F jest z kolei przeznaczona dla podatników, czerpiących z pomocy i odliczeń od dochodu oraz zwolnień. W pit 36 przykład to odliczenie od dochodu wydatków mieszkaniowych.

Części G i H

Pierwsza z nich zainteresować powinna jednostki, które utraciły uprawnienie do ulg i zwolnień, w związku z czym mają prawo mieć kwoty zwiększające podstawę opodatkowania lub minimalizujące stratę. Jak opisuje Ministerstwo Finansów: „Jeżeli poniesiona przez podatnika w roku podatkowym strata ze źródła przychodów, z którym związana była ulga lub zwolnienie jest mniejsza niż kwota utraconej ulgi lub zwolnienia, podatnik w pierwszej kolejności dokonuje zmniejszenia tej straty, natomiast o pozostałą część kwoty utraconej ulgi lub zwolnienia zwiększa podstawę opodatkowania”. 

Część H to miejsce na wyliczenie podatku, co większość programów wykona za nas. Skala podatkowa podzieliła się wg podstawy obliczenia podatku na większą bądź mniejszą od ok. 85,5 tys. złotych. Stanowi to jednak wartość ruchomą, będącą w stanie wymieniać się w poszczególnych latach.

Miejmy na uwadze, że okres składania deklaracji podatkowych jest niewielki a my, jako podatnicy jesteśmy odpowiedzialni za to je donieść. Jesteśmy w tej sytuacji poniekąd zmuszeni dowiedzieć się, do czego służą poszczególe druki  w Skarbówce. Mając to na uwadze unikniemy stworzenia możliwego błędu i zyskamy cenny czas. Zapoznajmy się zatem z deklaracją pit 36. 

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>