PIT 11 się spóźnia

Posted by on sty 31, 2014 in Artykuły | 0 comments

Ażeby móc rozliczyć nasz formularz PIT, potrzebny jest dla nas PIT 11. Przytrafić się może, że nie otrzymamy go o czasie. Co wtedy?

Nadzieja w ZUSie

 

Na PIT 11 kluczowymi informacjami są składki do ZUS. Jeżeli pracodawca nie pokaże nam danych o przychodach i składkach, trzeba je odszukać własnoręcznie. Powinniśmy w takim wypadku zgłosić się do ZUS i wyciągnąć druk RMUA, albowiem tam są kluczowe informacje. Możemy również dotrzeć do historii kont bankowych firmy, skąd łatwo odczytamy przychody.

 

Najważniejsza punktualność

 

Raczej nie uda nam się poprawnie wyliczyć wszystkie należności bez PIT 11, ale spróbujmy podać je przynajmniej w przybliżeniu. Brakujący PIT 11 pozostaje błędem pracodawcy, z tym że za niezłożeni naszej deklaracji urząd skarbowy ukarze jedynie nas. Dlatego kluczowe jest dostarczenie choćby błędnego formularza. Wtedy pozostaje nam dołączenie PITu korygującego po 30 kwietnia, gdy już zdobędziemy podstawowe informacje.

Wina płatnika

 

PIT 11 przepisowo jest wręczany nam przez płatnika, to znaczy osobę płacącą za nas składki, do 31 stycznia 2014. Termin jest bliższy od innych, gdyż na deklaracji PIT 11 są obowiązkowe informacje, jakimi posiłkujemy się przy uzupełnianiu chociażby PIT 37. Dlatego gdy mija czas, a płatnik nie przedstawił nam PIT 11, powinniśmy czym prędzej przymusić go do tego.

 

Nie zapominajmy, że dla PITu 37 i reszty druków 30 kwietnia 2014 termin nie do przekroczenia i nie znajdziemy usprawiedliwienia. Dla spokoju przypomnijmy pracodawcy jeszcze dziś, aby zdeklarowanie podatku przebiegło po naszej myśli.

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>