Kto uzupełnia Pit 36 a kto Pit 37?

Posted by on lut 14, 2014 in Formularze PIT, PIT 36 | 0 comments

Dużo rodzajów PIT powoduje, iż mnóstwo obywateli nie jest pewnych, jaka deklaracja ich interesuje. Często pojawia się pytanie, jaka jest rozbieżność pomiędzy pit 36 a pit 37 oraz jaki spośród nich należy przynieść do skarbówki.

Wypełniam PIT-37

Przepisy prawa są w stanie z detalami określić, kto powinien wykorzystać ten druk przy składaniu deklaracji podatkowej. Wśród wykazanych osób są te, które uzyskały przychody na terenie Rzeczypospolitej Polskiej m.in. z tytułu: wynagrodzeń również pozostałych przychodów ze stosunku pracy, przychodów z pracy wykonywanej osobiście, emerytur i rent, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, stypendiów, zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego, przychodów z praw autorskich i własnych praw majątkowych. Do obecnej grupy kwalifikują się też osoby, które nie pomniejszają zysków o straty z lat ubiegłych, nie mają obowiązku doliczać zysków małoletnich dzieci, a jeszcze nie posiadały pozarolniczej działalności gospodarczej czy działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na ogólnych zasadach przy wykorzystaniu skali podatkowej. Ministerstwo Finansów wydrukowało do pit37 objaśnienia w formie broszury. Spośród niej możemy się szczegółowo dowiedzieć, kto oraz na których zasadach powinien dokonać tylko ten druk.

Skąd wziąć formularz?

Najłatwiej będzie dostarczyć pit 37 online poprzez nieodpłatne programy do obsługi PIT. Istnieje to najpraktyczniejszą metodę, żeby w jasny oraz szybki sposób, bez ruszania się z domu załatwić wszelakie formalności. Procedura jest nadzwyczaj łatwa, i większość programów udostępnia instrukcję krok po kroku, ułatwiającą to zajęcie. Wiele osób jest zadowolonych, że istnieje interaktywny pit 37 oraz możliwość korekty błędów na bieżąco. Plik wygląda podobnie do pliku pdf, natomiast możemy dokonać go elektronicznie, a po skończonej edycji wydrukować. Jeśli natomiast nie jesteśmy miłośnikami takich rozwiązań, wpisując w wyszukiwarkę hasło ‘ pit 37 pdf ’ będziemy mogli ściągnąć oraz wydrukować pusty, gotowy do uzupełnienia druk. Wymaga to trochę większego nakładu pracy, i każdy błąd wymuszać będzie potrzebę ponownego wydrukowania formularza oraz ręcznego uzupełniania od początku. Ostatnią, lecz kosztującą najwięcej nakładu pracy propozycją jest pozbawienie wydrukowanego dokumentu (najlepiej wraz z kilkoma dodatkowymi kopiami) prosto z najbliższego urzędu skarbowego. W podobny sposób jesteśmy w stanie dokonać większość innych deklaracji w obecnym PIT-36. Pracodawcy, na których widnieje obowiązek wystawienia pracownikom zaświadczenia o przychodach, również mogą dokonać pit 11 przez internet.

Dla kogo PIT-36?

Podobna broszura została opracowana dla PIT-36 (oraz wielu pozostałych dokumentów). Dowiemy się, iż uwzględnia osoby fizyczne, jakie: niezależnie od liczby źródeł przychodów prowadziły pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej czy prowadziły działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej. Płatnicy zobowiązani do wypełnienia dokumentu PIT-36 wpływy mogli jeszcze uzyskać z najmu, dzierżawy czy z różnych umów o odpowiednim charakterze opodatkowane na ogólnych zasadach i ze źródeł położonych za granicą. Deklaracja ta będzie także niezastąpiona w przypadku przychodów, od jakich podatnicy byli zobowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek, a dodatkowo dla zysków z różnych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od jakich ani płatnik, ani obywatel nie posiadał obowiązku odprowadzania zaliczek. Jak zapisano w broszurze, dokument PIT-36 przeznaczony jest zarówno dla obywateli opodatkowujących swoje przychodów indywidualnie, jak oraz wspólnie z zyskami partnera albo w sposób przewidziany  dla osób wychowujących bez wsparcia małżonka dzieci. Szczegóły dotyczące łącznego opodatkowania małżonków odszukamy w tekście widocznym na stronie Ministerstwa Finansów.

Elementarna różnica między tymi dwoma formularzami obowiązuje źródła ukazywania w nich poprzez podatników dochodów. Większą część osób zajmować będzie formularz PIT-37, z powodu faktu uzyskiwania przychodów z pracy bądź innych źródeł, gdzie występuje osoba wypłacająca wynagrodzenie i opłacająca zaliczkę na podatek. PIT-36 jest wyznaczony do osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i działy specjalne produkcji rolnej, na które nałożono skalę podatkową na zasadach ogólnych.

Zobacz też! program pit

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>