Jakie są konsekwencje nie złożenia pit 11?

Posted by on lut 23, 2014 in Artykuły | 0 comments

PIT-11 jest formularzem informującym o dochodach podatnika, jaki wymaga być przesłany do urzędu finansowego oraz samego podatnika, przez płatnika (np. pracodawcę). Nieprzekraczalny termin składania pit 11 to 28 lutego roku następującego, po rozliczanym roku podatkowym.

Zaliczany okres

Zanim postawimy sobie pytanie jak obliczyc pit 11 warto zastanowić się nad okresem, jaki powinno się wziąć pod uwagę w deklaracji. Przepisy nie precyzują tych możliwości. Można zatem przyjąć, iż właściwy moment płynie z umowy o pracę, jeśli wynagrodzenie jest płatne do końca każdego miesiąca lub okres wypłaty, jeżeli występuje ona w następnym miesiącu. Zatrudniając się najpierw na umowę zlecenie, a potem na umowę o pracę, PIT-11 należy wystawić za pełny rok podatkowy. Jeśli pracownik przebywał na urlopie wychowawczym bądź  pracował jedynie parę miesięcy w roku, a stosunek pracy nie ustał, PIT-11 wykonywany jest dodatkowo za cały rok. Jeśli jednakże nie uzyskał on w czasie całego roku żadnych przychodów, nie posiada konieczności utworzenia takiej deklaracji.

Niezbędne informacje

Ażeby rozliczenie pitu 11 było ważne, muszą zawierać się w nim informacje takie jak: uzyskane poprzez pracownika w roku podatkowym wpływy, koszty nabycia dochodów, wartość wypłaconych poprzez pracodawcę zaliczek na podatek dochodowy, a jeszcze wartości opłaconych składek ZUS dla przykładu ubezpieczenie zdrowotne lub społeczne. W zestawieniu powinny znajdywać się dodatkowo różne kwoty, w związku z opłacanymi składkami lub otrzymanych zysków. Należy zawsze zweryfikować czy wszystkie kwoty są poprawne, jako iż pracownik prawdopodobnie wyłapie  błędy w dokumencie oraz zwróci się osobiście o zmiany oraz naniesienie poprawki.

Jak złożyć dokument

PIT-11 także do skarbówki, jak również do pracownika wolno nałożyć na trzy rodzaje. Pierwszym z nich jest osobiste dostarczenie dokumentu obu stronom. Pracownik powinien podpisać dowód odbioru, który powinien stanowić trzymany w dokumentach przedsiębiorstwa. Inny sposób, to przesłanie deklaracji listem poleconym. Zatwierdzenie wysłania należy zabrać, jako że będzie ono przykładem wysłania informacji o czasie. Coraz częstsze są natomiast e deklaracje pit 11. Do pracownika należy przesłać dokument mailowo, o ile zawiera on na to zgodę, a pracodawca dysponuje podpisem elektronicznym. Taki podpis internetowy będzie również konieczny przy tworzeniu pit 11 online do urzędu. Ażeby dostać taki podpis, jedynym wymogiem jest konieczność jednorazowego oddania do określonego płatnikowi urzędu deklaracji UPL-1 w postaci papierowej. Przy użyciu odpowiednich narzędzi czy aplikacji powstanie m.in. możliwość automatycznego podpisania elektronicznie nadanych deklaracji.

Konsekwencje niezłożenia dokumentów

Wszystkie regulacje oraz terminy wychodzą z ustawy o podatku dochodowym, natomiast ich nieprzestrzeganie może stanowić konsekwencje opisane w kodeksie karnym skarbowym. Oddanie deklaracji po terminie może zostać uznane za wykroczenie, za które nadana będzie kara pieniężna (nawet do 20-krotności najmniejszego wynagrodzenia). Przy opóźnieniu w złożeniu PIT-11 można oczekiwać na dolne granice kary (absolutnie im dłuższe, tym kara większa). Górne granice mówią o czynach, o wyższej szkodliwości społecznej jak np. niepłacenie podatków w czasie. Kary można uniknąć poprzez wyrażenie tzw. czynnego żalu, czyli ogłoszenia o popełnieniu wykroczenia wraz z informacją, dlaczego czyn ten został popełniony.

Zgodnie z działającym prawem przedsiębiorca musi wystawić PIT-11 pracownikom, jacy byli obok niego zatrudnieni na umowę o pracę, zlecenie lub umowę o dzieło. Umożliwia on podatnikom w wypełnieniu deklaracji, w części o pozyskanych w przeciągu roku przychodach. Jeżeli przedsiębiorstwo współpracuje z biurem rachunkowym, interesującym się dodatkowo sprawami kadrowymi, sam pracodawca nie musi tego prowadzić osobiście. Dla pit 11 druk do wypełnienia wolno wziąć z urzędu skarbowego, wydrukować z Internetu lub wykonać online.

Zobacz też! sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>