Jak poprawnie rozliczyć pit 37. Korekta. Programy

Posted by on mar 31, 2014 in Artykuły | 0 comments

Dużo osób nie jest pewnych jak obliczyc pit 37 albo podczas jego uzupełniania popełnia błędy obliczeniowe. Podatnik, który zauważył, że popełnił błąd jest zobowiązany wypełnić korygującą deklarację. Poprawkę można przedstawiać dowolną ilość razy.

Składanie korekty

Złożenie korekty jest bezproblemowe i do jej wykonania wymagany jest wzór pitu 37 lub innego, którym się deklarowaliśmy. Wskazujemy rubrykę „korekta zeznania” i dołączamy pisemne uzasadnienie korekty, w którym trzeba zaznaczyć przyczyny korekty i tego do czego się ona odnosi. To wszystko da się wykonać elektronicznie przez program darmowy pit 37 udostępniony online, dodając załącznik ORD-ZU. Jeśli błędy w formularzu zostały znalezione po latach, składając korektę trzeba wykorzystać druk obowiązujący w danym roku. Nie można w postaci elektronicznej bez e-podpisu, dokonywać korekty deklaracji, która przedtem była dostępna jedynie w postaci papierowej, a obecnie funkcjonuje możliwość dostarczenia jej elektronicznie. Można tymczasem poprawić elektronicznie formularz, który przedstawiliśmy w postaci papierowej, a w ówczesnym roku był dostępny zarazem w postaci elektronicznej.

Jak urząd sprawdza deklaracje

Urząd skarbowy wykonuje czynności reperujące opierające się na wynajdowaniu nieskomplikowanych błędów w deklaracjach. Gdy zmiana wysokości podatkowego zobowiązania, kwoty zwrotu podatku lub straty nie przewyższa 1000zł, urząd osobiście wykonuje korektę i przesyła poprawioną deklaracje pit 37 do podatnika, który ma 14 dni na ogłoszenie sprzeciwu. Gdy sprzeciw nie zostanie zgłoszony, deklarację uznaje się za skorygowaną. Fiskus ma prawo także zwrócić się do podatnika o poprawkę deklaracji oraz złożenie sensownych wyjaśnień.

Przeciwwskazania i odsetki

Regulacje prawa podatkowego umożliwiają poprawianie rocznych deklaracji podatkowych gdy przeciwko podatnikowi nie zaistniało wszczęte postępowanie podatkowe albo kontrola podatkowa. Dopiero po zakończeniu jej i po zakończeniu postępowania podatkowego opcja korekty wraca. Korektę dokonać można jeszcze przed kresem płatności podatku. W takiej sytuacji nie ma powodu wpłacać odsetek za opóźnienia. W sytuacji pomyłki powodującej konieczność zwiększenia płaconego podatku, oprócz złożenia korekty formularza, musimy jednocześnie zapłacić odsetki podatkowe za opóźnienia w spłacie podatku. Teraz stawka odsetek za opóźnienia podatkowe wynosi 10%.

1% podatku

Jest funkcja przekazania 1% podatku organizacji pożytku publicznego poprzez korektę pit37 Ministerstwo Finansów jak też Izba Skarbowa zaznaczają jednak, że w tym przypadku korekta deklaracji podatkowej musi być zrealizowana w okresie miesiąca od minięcia terminu złożenia formularza podatkowego. Warunkiem niezbędnym jest także zapłacenie w pełnej sumie podatku należnego stanowiącego bazę wyliczenia kwoty, jaka ma być przeznaczona na cele organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.  Podatek będący podstawą obliczenia 1% będzie rozpoznany jako spłacony w całkowitej wysokości również, kiedy zaległość podatkowa nie przewyższy rzędu trzykrotnej wysokości opłaty dodatkowej, pobieranej za poleconą przesyłkę listowną przez Pocztę Polską S.A.

Gdy po skończeniu deklaracji podatkowej, okazuje się że popełniliśmy błąd, trzeba złożyć korektę łącznie z pismem wyjaśniającym przyczyny tego błędu. Korektę mogłyby złożyć również osoby, które np. znalazły dokumenty warunkujące uzyskanie ulgi. Przepisy nie narzucają ograniczeń w dziedzinie liczby składanych korekt, co oznacza że można wysyłać je aż do skutku. Trzeba jednak nie zapominać o tym, że powinniśmy to zrobić przed tym, jak sprawa się przedawni, czyli podczas pięciu lat. Mamy prawo wybrać program do rozliczania pit 37 i innych formularzy, by uprzyjemnić sobie zadanie. Znaczna część dostępnym programów jest darmowa i dostępna online.

Sprawdź!  program pit

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>