Co to jest UPO

Składanie PITów online to bardzo szybka i dogodna opcja, lecz koniecznie trzeba pamiętać o UPO – dowodzie poświadczającym fakt naszego zeznania podatkowego.

PIT online coraz popularniejszy.

W ubiegłych latach grubo ponad milion podatników wysłało swoje formularze w postaci e-deklaracji. W 2015 r. prawdopodobnie ta liczba znacznie wzrośnie. Podatnicy znacznie chętniej używają internetu, by załatwiać obowiązujące ich formalności. Trzeba pamiętać, że warunkiem koniecznym do pełnego rozliczenia online jest zachowanie dokumentu UPO.

UPO, czyli dokument niezbędny

UPO jest dowodem, że wysłaliśmy poprawny PIT 2014. Ów druk pełni taką samą funkcję, jak potwierdzenie wysłania poleconego listu na poczcie. Trzeba zapisać je na wybranym przez nas nośniku oraz wydrukować i przetrzymywać w ciągu 6 lat, ponieważ po tym okresie następuje przedawnienie zeznania podatkowego.

UPO ma postać papierową

Nie obowiązuje cię UPO, gdy twój PIT jest wydrukowany i zaniesiony do urzędu skarbowego. Stąd trafne jest stwierdzenie, że UPO pełni rolę materialnego zastępnika PIT. Ale nadal wygodniej jest trzymać UPO w swoim domu niż iść z PITem do urzędu skarbowego.

Nie zapominaj o UPO! W wypadku, gdy ktoś podważy twój PIT w przeciągu 6 lat, wystarczy że przedstawisz UPO jako dowód jego poprawności.