Chcesz z zyskiem ulokować kapitał? Alternatywne środki inwestycyjne

Posted by on kwi 20, 2014 in Artykuły | 0 comments

Nad Wisłą i na świecie coraz szerszą popularnością i wzięciem chwalą się tzw. inwestycje alternatywne. Opierają się one na poświęcaniu kapitału nie w papiery wartościowe, tylko w metale szlachetne, wino, whisky, monety czy w dzieła sztuki.

Inwestowanie w sztukę

Jednym z najskuteczniejszych i najbardziej wiekowych rodzajów inwestowania są inwestycje w dziedzinie sztuki. Ktoś, kto zakupił rękodzieło Salvadora Dali, zanim ten został wyceniony czy rozpoznawalny, zyskał fortunę. Dodatkowo, taki gatunek lokaty jest powszechnie uznawany za jeden z najbardziej stabilnych, sprawnie chroniący przed inflacją. Artyści w Polsce coraz częściej są akceptowani na świecie, a o ich sztukę ubiega się duże grono kolekcjonerów. W tym samym czasie, w ojczyźnie nie są doceniani, a ich dzieła są zazwyczaj niedowartościowane. Z tej racji, inwestycja kapitału w taką formę może dać szansę na dużą stopę zwrotu. Korzystać z tej opcji powinny jednak osoby pełne cierpliwości, skłonne lokować kapitał długodystansowo. Gdy inwestycja liczy przeszło 15 lat, przybliżona historyczna roczna stopa zwrotu wynosi 46,6%. Z kolei, kiedy mrozimy kapitał na okres do pięciu lat, możemy oczekiwać stopy zwrotu rzędu tylko 0,2%.

Wine banking

Najpewniej popularne i zyskowne inwestycje w wino dotyczą tych z plantacji Bordeaux, zacząwszy od okazów z 1855 r. Liczba wydawanych butelek jest dokładnie określona i w obiegu nie pojawia się ich rocznie więcej niż 9000. Inwestycje w wino to dokładnie inwestycje w beczki, skrzynki albo – rzadziej – butelki. Egzemplarze te są przechowywane aż do epizodu sprzedaży. Warunki opieki nad winem wpływają zdecydowanie na następujące szanse sprzedaży i jakość produktu. Niektóre z nich, w toku historii zdobywały nawet 70% rocznie. Wszak w tym przypadku, tak jak z dziełami sztuki, podstawowa jest długoterminowość. Brak tu miejsca na inwestycje roczne, a nawet kilkuletnie. Są przeważnie bezsensowne. Inwestycje w wino bywają natomiast niezłym sposobem na dywersyfikację ryzyka, gdyż są nisko skorelowane z pozostałymi aktywami i mają dość korzystną stopę zwrotu, zwykle przewyższającą 20% w skali roku.

Numizmatyka

Gromadzenie monet, poza realizowaniem swoich pasji, może przyciągać też jako rodzaj inwestycji. Niejedne z monet osiągają wartość nawet do wielu tys. zł. Od 1995 roku Narodowy Bank Polski wprowadza kolekcjonerskie monety, jakich cena jest wyższa od zawartości nominalnej. Zaraz po emisji, nabiera częstokroć znacznie wyższą wartość. Najcenniejsza, to dwuzłotówka z postacią Zygmunta II Augusta, która została wydana 13 lat temu i oddała numizmatykom 350-krotny zysk. Na wartość rynkową wpływ mają: wartość kruszcu, estetyka wykonania, wielkość jej nakładu jak też popularność, a konkretniej rzadkość monety. Eksplozje cen mają charakter sezonowy, z tendencją wzrostową od zimy do wiosny, a tendencją spadkową w okresie świąt i przed czasem wakacji. Nie licząc złotych monet, popularnością chwalą się również srebrne monety z wydania NBP „Zwierzęta Świata” i egzemplarze ze stopu Nordic Gold (to znaczy miedzi, cyny, aluminium i cynku).

Lokata w whisky

Tak, jak u win wygląda sytuacja w kwestii whisky. Jednak jest to mniej rozpopularyzowana forma inwestycji od wina, gdyż sam rynek jest też o wiele młodszy. Decydując się na tę inwestycję, możemy wskazywać pomiędzy skrzyniami napoju a np. limitowanymi butelkami. Wzmiankowane limitowane egzemplarze są produkowane w ograniczonych edycjach po maksymalnie 5000 butelek. Do odmian, w które lokuje się najchętniej zaliczają się szkockie whisky single malt. Zalecany czas inwestycji to 4-5 lat, lecz im dłużej on trwa, tym pożądane zyski prawdopodobnie wzrosną. Analogicznie do wina, przedłużony okres leżakowania zwiększa walory smakowe, co decyduje o tym, że starsza whisky jest poszukiwana bardziej niż młodsza.

Inwestowanie opłaca się dopiero wtedy, gdy wiemy w co ulokować pieniądz. Proponujemy projekty na gwarantowane oraz prężne inwesytcje.

Sprawdź!  sii.org.pl

PIT online rozliczenie pit umowa zlecenie ulgi podatkowe ulga na dzieci Formularz pit 36 Program do pit PIT przez Internet odliczenia podatkowe Podatki 2014

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>